• מגי אדם

ירח וסאטורן

כל שילוב ירח-סאטורן מטרתו לאסוף את הרגש, הקושי והכאב על מנת לחזק את האני ולהפוך אותו לכלי איתן, עמיד מול סערות החיים. בשונה מהקשר החווייתי, האופטימי והגלוי שבין הירח ויופיטר, סאטורן מרצין את הירח ובכל קשר ביניהם הירח הופך מאופק, מרוסן, לעיתים מלאכותי או מאולץ. התכונות הגדאיות הידועות כמו שיפוטיות, אשמה, אחריות, איפוק, משמעת או גבורה יכולות לעבוד יפה עם השמש, שיש בה איתנות וכוח התנגדות, אבל מקשות על הירח.הירח מדבר על הבטן הרכה, על המקום בתוכנו המבקש ביטחון, הזנה, חום, אמפתיה. החלק שהוא מלא אמון, ילדי ונוח לקבל. פתיחות זו היא חיונית משום שמאפשרת לירח לקלוט את הרשמים מהסביבה, שלמים ואותנטיים, ללא סינון. אולם כשהפתיחות והאמון האלה פוגשים את פני 'הדוד' החמורים והזועפים של סאטורן, הרי שעצם המגע מעורר חשש, חוסר אמון, מין רצון להדוף את הרשמים. דומה כי הירח בהשפעת סאטורן נסגר כמו עלי הפרחים בלילה, וחושש להיפתח גם כשהשמש חוזרת.


לירח השפעה מסיבית על ילדים בשנות הסתגלותם לעולם, והמגעים שלו עם סאטורן יעוררו תגובות שונות זו מזו ויעצבו את ההתנהגות והאופי בבגרות. יש מי שבוכה ומאשים ומחפש עזרה, ויש מי שמתחשל ולומד לשלוט בתגובותיו, שלו ושל 'הדוד' גם יחד. יש מי שמפתח חששות, זהירות יתר, חוסר ביטחון ואוזלת יד ויש מי שכמו אומר – נראה אותך, לא פוחד ממך. יש מי שמדחיק או מחביא את פחדיו ורגשותיו האמיתיים ובמקום זאת משחק משחק מלאכותי שהוא חושב שנדרש ממנו, ויש מי שחותר למקום של השפעה ועזרה לאחרים ודרך כך מקבל תחושת ביטחון ושליטה.


ומה שקורה לא אחת – גם וגם וגם. דרך תנאים, אירועים ומצבים שונים שסאטורן מביא לחייו אדם חוֹוֶה משהו מכל קשת האפשרויות הללו.


בכל קשר בין הירח וסאטורן, הירח מתבקש להפנים את סאטורן. להתמודד עם אחריות, אשמה, דרישות מצפוניות. מסיבה כלשהי אדם נדרש להתמודד עם בגרות מוקדמת, מטלות, תנאים לוחצים. וכמו תמיד עם הציר הרביעי, מתפתח להיות אדם הורי, מגן, איכפתי ודואג לזולתו, וזאת בין אם פיתח בתוכו כוח שבתאִי או לא פיתח. ההבנה לרגשות הזולת מתחדדת דרך הקשב שהוא נאלץ להקשיב לרגשות הכלואים שלו עצמו. הצורך להגן על אחרים נובע מהצורך שלו עצמו בהגנה. אנשים היודעים לזהות את המתוק שבתוך המַר, להעריך כל דבר טוב המתרחש בחייהם ולהבין, בסופו של דבר, כי בתוך הקושי טמונה ההזדמנות. זאת משום שסאטורן, כוכב קרדינלי רב-עוצמה, נספג בתוך האישיות באמצעות הירח ותכונות גדי הופכות לחלק ממנה. כך או אחרת אדם לומד שלא להתחמק מאותם תנאים או מצבים תובעניים שבחייו. פוגש אותם כחלק טבעי ורגיל של החיים, הכרחי לצמיחה והגדילה שלו.


ובכל מקרה מדובר פה בציר הרביעי. ירח וסאטורן, חיים בניגודיות משלימה ביניהם מאז ומעולם. האחד מסיים את הגלגל ב-28-29 יום, השני ב-28-29 שנה. שניהם יחד מדברים במחזורים, ניסיון, מה שנאסף בנו דרך החיים. מה שמעניק לנו ביטחון. שניהם יחד מדברים במוכר, במסגרות והתנאים בתוכם אנו גדלים. במה שעוטף אותנו ותומך בנו. הירח נותן הזנה, סאטורן נותן הגנה.

134 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

השמש