• מגי אדם

כירון נעלות ומפלה

בצד היותו שליט בתולה, בהבנה שלי אותו כירון נעלה בעקרב ויש לכך מספר טעמים. מתחילה הצורך שלו בהיערכות לקץ ובחירה במוות בא וכיוון אותי לשם והציע לי לבחון קודם כל את הנעלות שלו שם, ביחד עם תלמיד צעיר ורך בשנים בשם דניאל, שפלט "עקרב" בלי לחשוב כמעט. ככל שהוספתי והעמקתי בנושא, כך שוכנעתי יותר ויותר שבחירה ראשונה זו היא גם היחידה האפשרית. ובהמשך, ככל שהוספתי וחקרתי את כירון לעצמו, כך ראיתי יותר ויותר את הקשר הפנימי ההדוק שיש לו עם פלוטו.הנכונות של כירון לקבל את מנת גורלו הטרגית ללא תלונה ולהוציא ממנה את המיטב, מציעה נעלות בעקרב. אבל לא רק זה. סביבת עקרב היא סביבה המחוייבת להתפתחות. כירון, המבקש לפתח ולשנות אט אט מהותו של אדם ולהיטיב אותה משורש, מכין אותנו להתפתחות הנשמתית הפלוטונית. כירון המאורגן, היבש והקפדן, במבט ראשון שונה לחלוטין מהעקרב הדרמטי והאינטנסיבי, שכולו רגש, מסתורין, ועוצמה משַבּרת הרים. אולם במבט מעמיק יותר נראים ברור היסודות המשיקים שביניהם.


עקרב הוא מקום הגורל. כירון, שתפקידו הראשון הוא לשלב כוחות שמיימיים עם כוחות ארציים, בא כאן במגע קרוב עם כוח הגורל, ויודע טוב מכולם איך לקבל את אותו גורל מתוך נכונות, ללא אשליות, ללא ייפּוּי וללא בריחה. בנוסף לכך סביבת עקרב מעניקה לכירון המרפא פוטנציאל ריפוי גבוה. סביבה זו פותחת בפניו את מקור המחלה וגורמי היסוד שלה, גורמים נפשיים או פיסיים, וכיצד הם מתקשרים ליסודו ועברו הקדום של האדם. אין כמו סביבה פלוטונית זו, הקשורה לַליבה ומחוייבת לאמת הפנימית, המאפשרת לכירון לגעת במקור. לכירון, העוסק בטיהור וחידוד, מתאפשר כאן לגעת במהות הנחבאת בלב הדברים, ושם לעשות את עבודת הטיהור שלו.


סביבת עקרב מוציאה מכירון לא רק את מלוא פוטנציאל הריפוי שבו, אלא גם את מלוא פוטנציאל הלחימה שבו. מקום זה של הקרבה, אובססיביות והתמסרות, מעודד תכונות אלו, הנחבאות גם הן בכירון. כוכב של אדמה, של פרטים וביקורת, כשהוא בעקרב הוא מניח לכל אלה ומוציא מעצמו את הנכונות הזו להילחם בכל חריגה או זיוף או מחלה, ולא להניח. סביבת עקרב מאפשרת לכירון לבטא את הצד ההרואי שבו.


אך מעל לכל מדבר אלי העניין הזה של התרכזות-על ברגע האמת, שהוא העניין המרכזי של כירון, ומתבטא כאן מבפנים ולעומק ובטוטליות. עקרב, מקום דרמטי ואינטנסיבי של חיים ומוות, מקום שבו אין יותר מהזדמנות אחת – דורש תשומת לב מלאה למקום ולרגע. עקרב מחייב דריכות מקסימלית, אי אפשר להיות שם לחצאין. בעקרב ובית 8 נקל לכירון להוציא מעצמו את מלוא יכולת המיקוד המופלאה הזו שלו.


בשבילי, המסר הרוחני המתבקש מן הנעלות של כירון בעקרב הוא שלא די בריכוז המחשבה או ביכולת להיות בתשומת לב בעת עשייה, אלא יש לחפש כיצד להיות בנוכחות מלאה, גוף ונפש ורגש, ההופכים לתמצית אחת. הזמן עומד מלכת, הכל שקט ועֵר, דרוך ומכוּון, נמצא בקשב מלא למקום ולרגע. הנעלות הזו מלמדת אותנו מהי נוכחות. מה פירוש לזכור את עצמנו בכל רגע מחדש.


ועוד ניתן לראות בזה את היופי אשר בסדר הגלגל. כירון הנעלה בעקרב לוקח אותנו אל שלב עמוק יותר, פנימי ואֶתי יותר של אותה בחינה ערכית ומוסרית עליה דיברה הנעלות של סאטורן במאזניים. כירון ממשיך את עבודתו של סאטורן, כמו שעקרב ממשיך את מאזניים.


המפלה המתבקשת מכך, המפלה של כירון בסביבת שׁוֹר הטבעית וחסרת הדרישות, סביבה של שפע, בריאות, חיים ושגשוג היא כל כך ברורה, שכל מילה מיותרת.


כירון הדרוך, הסובל, הפצוע, הלוחם והמרפא, אינו במקומו בסביבה נינוחה ושׂבעה זו של שור. דרישותיו לעַדן ולדייק את הכוח, לחיות בצניעות, בהסתפקות והתנזרות מרצון – התנזרות ממין, מאוכל, מהנאות החושים ומכל דבר – רחוקה מרחק שמיים וארץ משור וביתו. ובוודאי ובוודאי שהדרישה שלו לקבל את המוות, לבחור בְּסבל מרצון ולתת מעצמו מעל ומעבר לטבעי – אינה מקובלת ואינה מובנת כלל בסביבת שור המחוייבת לחיים, שפע וצמיחה. כירון בסביבה זו נדרש להצניע חלקים שלמים ממהותו ושליחותו הראשונה.


אנשים שיש להם את כירון פה, ובמיוחד בבית 2, יראו יכולת הסתפקות, דייקנות וסדר, יכולת ריכוז ואיפוק הקיימים בהם מלידתם. ברוב המקרים תהיה להם שליטה טובה בגוף ובתשוקה, ולא אחת יעסקו בעבודה גופנית המחייבת משמעת ואימונים מתמשכים כל החיים, כמו בלט או יוגה או מקצועות לחימה מן המזרח. עבודה גופנית המשלבת פיסי ברוחני. אלה אנשים אשר הביאו עימם מלידה ערכים כירוניים ויכולת התנזרות ויש בהם צורך חזק בפרטיות. צנועים, עושים, מקפידים עם עצמם וחותרים בהתמדה למומחיות בכל מעשה ופעולה.


המפלה של כירון בְּדָגִים, המזל אשר מול בתולה, מתבטאת בפער אשר בין כירון המתאמץ והביקורתי לבין סביבת דגים המקבלת, החולמנית והזורמת, הממיסה את הפרטים בתוך המכלול ומוותרת על כל מאמץ ושליטה. אצל כירון לכל דבר מקומו הנכון לו, בעוד דגים מוהל הכל בכל. כירון פרטני ומדוייק, דגים כאוטי וזורם. כירון מתבדל ומסתייג, דגים הרמוני ומכיל.


עם זאת שניהם, גם דגים וגם כירון עוסקים בקדושה, גם אם הם באים אליה בשתי גישות הפוכות זו לזו. כירון בדגים או 12 מעלה ומדגיש את נושאי הציר השישי. נותן לאדם הזדמנות לחבר דבר יום ביומו בין שירות ורגילות לבין השראה, יופי ורוחניות. להגדיר במדוייק נושאים מופשטים, למדוט ולהתפלל בצורה שיטתית, ולפתח שליטה מסויימת במה שהוא בלתי נשלט.


(מתוך הפרק על כירון, כרך שני הכוכבים, עמודים 234-237)

200 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול