• מגי אדם

פלוטו והנעלות שלו בקשת

אם אנחנו באמת רוצים להבין את הכוח הפלוטוני בחיים שלנו, עלינו להיות אמיתיים כלפי עצמנו. כל מה שפלוטו רוצה זה להגיע אל האמת, לגעת בבשר החשוף. מי אני כאדם, מאיפה אני פועל, מהן הכוונות אשר בשורש רגשותי ומחשבותי. מהי האמת שלי מבחינה מעשית, נפשית או רוחנית. פלוטו קשור בלהגיע אל האמת העירומה. לא מקבל זיופים. יוצר משברים ומצבים קיצוניים החושפים מה מניע אותי, מי אני במהותי.וכמו שפלוטו מאפשר לנו לזהות את האמת על עצמנו, כך הוא מאפשר לנו לזהות את האמת על אחרים. לפלוטו יש מנגנון זיהוי מפותח, דרוך תמיד, המאפשר לנו לזהות מי הם האחרים, עם מי נכון להיות ועם מי לא, מי אמיתי ומי מזוייף. מי מסוגל באמת ומי סתם מנסה לעשות רושם פה. להתחבר עם הפלוטו במפה שלנו זה להתחבר עם מנגנון הזיהוי הזה, הקולט מאליו את החולשה ואת הכוח, אצל עצמו ואחרים.


במקרים טובים ההבנה הזו, מנגנון הזיהוי הזה, מאפשרים לעזור בשקט מאחורי הקלעים. לתת, לתקן, לסייע, מבלי שהאחר יחוש אפילו שהוא מקבל סיוע. בשבילי, זהו הפַּן היפה ביותר אצל פלוטו, מתן בסתר. בביטוי אחר אין כנתינה העקרבית נתינה חשבונאית ומחושבת והתעסקות אובססיבית בכפיות טובה וחובות עתיקים וכמה נתתי כמה קיבלתי. אבל בביטוי חיובי מתן בסתר היא הדרך היחידה הנכונה עבור פלוטו ועקרב. נתינה שאינה מביישת את המקבל, אין בה חשבון ואין בה ציפייה. נובעת מלב טוב וחזק.


כמו שפלוטו מביא מוות, הרס, סוף וחורבן – ככה פלוטו עוסק בהצלה, מתכוון להציל ויודע להציל. מתמודד מול הבלתי נמנע, הופך הרס לבנייה, גלות לארץ חדשה, שֶׁבר להזדמנות. הופך את המרירות לאהבה וקבלה, את הלב השבור לשקט וסבלני. פלוטו עוסק בנתינה ופלוטו עוסק בהצלה. מבקש להציל את הטובע, להציל את השבוי, להציל מאסון, להציל עסקים קורסים, להציל נשמות מסוכסכות, להציל חיים, להציל את העולם. ותמיד מהעומק ועד הסוף.


פלוטו נוגע באמת ופלוטו נוגע בחיים. דרך זעזוע הוא חושף את האמת, ודרך היכולת שבו להציל, פלוטו נוגע בחיים, מאפשר את החיים.


דברים אלה מביאים אותי לעניין שהקדשתי לו הרבה מאד חקר ומחשבה – הנעלות שלו בקשת. מתחילה חשבתי כי על מנת לפעול על פי טבעו פלוטו חייב מרחב, חייב מקום גדול, חובק עולם. בחנתי כך ובחנתי אחרת, ואט אט ראיתי איך בקשת, סביבה של אמת, פשטות, צמא רוחני ורצון למצוא אלוהים, יתבטא פלוטו במיטבו. איך המקום הזה מוציא את הפוטנציאל הסמוי של טוב עצום הנחבא בתוך פלוטו ומאחורי פני החייל החתומות שלו. את אותו עומק אינסופי של אהבה ורצון לתת המניעים אותו, נחבאים מתחת לזעף מזעזע העולמות שלו.


בסוגריים נזכיר שוב את מה שכבר נאמר בפרק 4. נעלות איננה קשורה בדימיון חיצוני בין הכוכב למזל. שליטה כן. שליטה אכן קשורה בדימיון בין הכוכב למזל, אך לא נעלות. להיפך, הכוכבים כולם נעלים דווקא במקומות הנראים על פניו כשונים מהם בדבר בסיסי ביותר: מרס הצעיר והייצרי נעלה בגדי המאופק והבוגר. ונוס המחושבת, המתוחכמת, שעניינה צדק, נעלה בדגים הטבעי, הסלחן, שאינו מכיר בחוקים. מרקורי העממי והמסתגל נעלה בדלי האצילי והמרוחק. הירח הרגיש, הנע, מתכווץ ומתרחב, נעלה בשור השלוו והיציב. והשמש שכולה לגיטימציה נעלה בטלה המחפש לגיטימציה. יופיטר הקוסמופוליטי, המסמל חופש ומרחב, נעלה בסרטן הביתי והאינטימי, ושבתאי היבש, העצור והספרטני נעלה במאזניים, המדבר על קישוט, ייפוי וחן.


מדוע זה? משום שנעלות קשורה ביסוד פנימי משיק, לא במראה החיצון. נעלות מצביעה על סביבה מסויימת המאפשרת לאותו כוכב לבטא פוטנציאל פנימי החבוי בו. בסביבה שגם מאפשרת לו לכוכב להביא ביטוי נאצל הנחבא בו, וגם מבטלת את חסרונותיו העיקריים.


ומה שעוד יפה בעניין הזה של נעלות הוא שתמיד טמון בה איזשהו מסר רוחני/פילוסופי/נצחי עבור הכלל, ונכון לנו לחפש מסר זה.


ועוד נזכיר כי נעלות ומפלה אינן קשורות בשום יתרון ושום חסרון לאדם. נעלות ומפלה קשורות ביתרון או חסרון לכוכב. קושי או מעלה שיש לאותה פונקציה אנרגטית המסומלת בכוכב – להתבטא על פי טבעה באותו מזל או בית.


וכך, בהבנה שלי, פלוטו נעלה בקַשָּת ובית 9. על פניו המקום של האור והנינוחות הגדולים ביותר, הוא מקום הנעלות של הכוכב האפל והאינטנסיבי ביותר. אך בהתבוננות פנימה, רואים מיד מה מחבר ביניהם. אֱמֶת. קשת הוא מקום של אמת נצחית ופלוטו קשור ישירות בחשיפת האמת. קשת הוא מקור של ידע רוחני עתיק וקיים מעולם, ופלוטו קשור ומחובר לנבכי הזמן העתיק ואל המניע של הדברים. סביבת קשת נותנת לפלוטו קירבה ומגע ישיר אל אותם חוקי נצח אליהם הוא מחוייב.


פלוטו מביא הרס ומוות וכולו אפלה ודרמה, בעוד קשת הוא מקום של תקווה, אור וחסד. אולם דווקא במיקום הזה, המסמל את הטבע, מובנת לגמרי הנחיצות של ההרס והמוות העקרביים. בקשת מובן לחלוטין חוק הטבע הראשון – החוק האומר שנבילה נחוצה למען הפריחה ומוות נחוץ כדי לאפשר את החיים. בקשת, מקום בו אין דין ואין שפיטה, פלוטו יכול לבטא דווקא את התרומה שלו לחיים. סביבת קשת החיובית כל כך מעוררת בפלוטו את הדחף הטבוע בו להציל. להציל אותנו מעצמנו, להציל את הטבע מפנינו, להציל את הידע העתיק מציפורני השקפות משתנות, להציל את העולם ולהציל יחידים בו. גם המניפולציה, האינטרסנטיות וההסתרה, שהם החסרונות העיקריים של פלוטו, נעלמים בסביבה זו של אותנטיות וגילוי-לב, והוא פועל כאן ממקום של פשטות ובהירות.


וישנה הנתינה, הקשורה בכל כוכבי המים. הנתינה של פלוטו במזלו, בעקרב, היא נתינה בַּסתר או נתינה מחושבת, מותנית במגיע-לא-מגיע ויושבת על קארמה קודמת. ואילו בסביבת קשת שכולו טוב ואופטימיות, הפוטנציאל החבוי בפלוטו לנתינה לשמה מתבטא בגלוי ובלי סיבוכים. פלוטו, ידו השלוחה של הבורא, הסיבה והמסובב של הדברים, מתבטא בקשת בנחת וחוכמה וחסד.


בשבילי הנעלות של פלוטו – הכוח המניע, דווקא בקשת – סמל הטוב, מעבירה אלינו את המסר החזק מכולם. מסר האומר כי טוב ואור מניעים את העולם. אם הנעלות של יופיטר בסרטן אומרת כי אנו טובים מיסודנו, הרי שהנעלות של פלוטו בקשת אומרת כי העולם טוב הוא מיסודו. כי האור הוא משהו בעוד החושך הוא בעצם היעדרו של האור. כי הטוב הוא משהו בעוד הרוע הוא רק היעדרו של הטוב. כי החיים חזקים מן המוות וכל שקורה, נכון קורה. כי העולם טוב הוא מיסודו והטבעיות והאמת מנצחים, בסופו של דבר, את המלאכותיות והשקר. וכי למרות הכל מה שמניע את העולם הוא טוב, חסד, אמת.


פלוטו במפלה

אם פלוטו נעלה בקשת ושולט בעקרב, הרי שפלוטו במפלה בתאומים ושור ובתיהם.


סביבת שׁוֹר וסביבת תְּאוֹמִים, שתיהן הישרדותיות מאד ונאחזות בקיים וביֵש, מתנגדות לפלוטו ומפריעות לו לפעול משורש הווייתו. את פלוטו לא מעניינים הישרדות וביטחון, להיפך. הישרדות וביטחון מפריעים לו להביא את השינויים הדרמטיים והשינויים משורש, שהם כלי נשקו העיקריים וחשובים לו כל כך. שור ותאומים, שניהם רואים בבהירות את מה שנמצא על פני השטח, את העובדות, ואילו פלוטו מחפש את המניעים שמתחת לעובדות הניראות.


פלוטו הוא בעניין של משברים מחזוריים, בעוד שׁוֹר בּולם ומתנגד למשברים בכל כוחו וּתְאוֹמִים מצליח להתחמק מהם ולטשטש את השפעתם. תְּאוֹמִים הוא מקום מתוּחכם ומִתחכם, מקום בו מולֵך השׂכל וחשובה ההסתגלות לטווח הקצר. פלוטו, המייצג את כוח הנשמה, נמצא פה בממלכה שהיא מבחינתו קטנונית ומעורבת בעניינים מתחלפים, מפריעה להתבטאות העוצמתית כל כך שלו, הנובעת מזמנים קדומים ומכוּוֶנת לעתיד הרחוק.


בתאומים לא קיימים חוקי הנצח, לא מתעניינים פה בקארמה, בגמול ושכר ארוכי זמן , גם לא בגלגולים ולא בַּאמת העירומה. האמת של תאומים היא תלויית זמן ומרחב ומשתנה לפי הזמן והמרחב. זוהי אמת הקשורה בגילויי מדע תקופתיים. אמת המשתנה עם הרוח, בכל פעם שמשתנה הקונצנזוס או נחשף משהו חדש. אולם פלוטו, כמו קשת, מתייחס לאמת נצחית, בלתי משתנה, הקיימת מעולם ולעולם.


אנשים שיש להם פלוטו בבית 2 יהיו מוכשרים בצורה בולטת, חזקים ברוחם ופתוחים לעושר. בעלי עוגן פנימי, נאמנות עצמית וערכים איתנים. ואילו אנשים עם פלוטו בבית 3 ניחנו בדרך כלל במוח יוצא מגדר הרגיל ויהיו בעלי יכולת העמקה ומחקר מרשימים ביותר, תפיסה מהירה וחדה של כל מצב וכל אדם. מורים נפלאים, מעולים, היורדים לחקרו של כל דבר שהם מלמדים, ויהיו בעלי מנגנון זיהוי מפותח של אנשים ומצבים. זאת משום שפלוטו בבית 3 מעניק להם מוח עקרבי. אלה אנשים שאין פרט, קטן או גדול, הנעלם מעיניהם החודרות ושׂכלם החריף. חושבים לעומק ומחפשים את השורש בכל דבר שהם פוגשים, יודעים לגרור ולמשוך אותו החוצה ממחבואו.


באותה מידה שנות שהותו של פלוטו בקשת לא הביאו איזה אושר מיוחד לעולם, וכשהוא בבית 9 אין הוא מעניק שום יתרון אוטומטי לאדם שיש לו במפה סמל זה. אכן יהיה זה אדם עם אמונה טבעית חזקה בתוכו, אך לעיתים יהיה תפוס באמונותיו ולא יידע כיצד לשלבן עם אמיתות חדשות המתגלות מפעם לפעם. או שיהיה קיצוני וקנאי, או שיראה את הפילוסופיה והכוליות ויזנח את הדיוק וההבנה המדעית. עם זאת, כמו ב-3, גם ב-9, פלוטו מספר על מורים עמוקים ובעלי ידע רחב, ויש בהם יכולת מעולה לראות את התמונה הגדולה וכיצד כל מרכיביה מתקשרים זה לזה. וגם פה יידעו לחקור ולרדת לעומקו ושורשו של החומר שלהם.


אם אמנם נפנים את העיקרון הזה, שאין מדובר פה בשפיטה של האדם ולא ביתרונות וחסרונות עבורו, אלא מדובר כאן בהבנה עמוקה ואחרת של הכוכב ושל הכוח המיוחד שהוא מסמל. אם אמנם נטמיע ונפנים זאת, אפשר ותוּסר אט אט ההתנגדות הרחבה הקיימת לנושא פילוסופי זה של נעלות ומפלה, הפותח לנו שביל חשוב אל מסתרי החוכמה הטמונה בתורת האסטרולוגיה.


(מתוך הפרק "פלוטו", כרך שני עמודים 324-328)

726 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול