• מגי אדם

היסוד - מהות המזל

אחד הדברים שאנו נוטים לזלזל בהם בעת לימוד אסטרולוגיה הוא עניין היסודות. אנחנו מסתפקים בזה שהאש מתלהבת והאדמה מעשית, האויר מתקשרים והמים רגישים. יופי. הלאה. זה לא בשבילנו, זה למתחילים. מתי כבר נלמד את החומרים המעניינים באמת?


ולא. אם לא נבין לעומק ולרוחב את משמעותו של כל יסוד, אף פעם לא נבין באמת את 12 המזלות והבתים שלהם. היסוד הוא החומר הראשוני ממנו בנוי המזל, המהות שלו, הדבר הראשון שאנחנו צריכים לזכור לגבי כל מזל, בית, כוכב, ואפילו זוית. תכונות היסוד מסמלות את התכונות הבלתי משתנות המשותפות לכל משולש מזלות מאותו יסוד.


כל יסוד מתייחס לנושאים אחרים של קיומנו, והם נקראים על שם ארבעת האלמנטים של הטבע: אש, אדמה, אויר, מים.אשׁ מתכוונת לחיים עצמם, לפני היות הצורה, לפני מטרה או משמעות. החיים כתכלית עצמם. יסוד האש מתאר חיבור אינטואיטיבי ובלתי אמצעי לחיים. אֵשׁ מוּנָעים על ידי הרצון לחוות, לנסות ולגלות.

אדמה מתייחסת לגוף, לכל מה שהוא פיסי וחושי. הצורה המוחשית של הדברים, הקיימת לתמיד ומשתנה לאיטה. האדמה מוּנָעים על ידי הצורך בהישרדות, צמיחה, בנייה ושימור.

אויר מתאר את היחסיות ואת הקשרים שבין הדברים. מסמל את כוח המחשבה ואת רוח האדם, שהיא העומדת מאחורי היצירה והפעולה.

מים, נפש, מתייחסים לכל עולם הרגש. כל אותו עולם טמיר ונסתר הקיים בתוכנו ומסביבנו, מוחש ונחווה בתוכנו אך אינו מוגדר באופן שׂכלי ואינו נתפס בחושים הרגילים. המים מוּנָעים על ידי ההכרח להרגיש.


אש, אדמה, אויר, מים מייצגים: חיים - גוף - רוח - נפש


אפילו קרל יונג, שעסק בפסיכולוגיית מעמקים, חילק את טיפוסי האדם לפי היסודות הללו (Psychological Types, 1971): טיפוס האש, לפי יונג, הוא האדם האינטואיטיבי, החש את החיים בעוצמה. מחובר לעצמו ולרצונו (כל כך נכון!). טיפוס האדמה הוא האדם החושי. מחובר לפיסיות, לגוף, לעובדות ולמציאות החומרית. טיפוס האויר הוא האדם החושב, בוחן עובדות ונתונים וחש צורך להבין את הדברים ולתת להם שם והגדרה. טיפוס המים הוא האדם המרגיש, המפנים, הזוכר. רואה את מה שבין ובתוך ומתחת לדברים. מדוייק.


מכיוון שבעיני הבנת היסודות כל כך חשובה, אני עושה פה קופי-פייסט שלהם, כמעט בלי קיצורים והנחות, כמו שהם מופיעים בכרך הראשון. יש לכם הספר – חיזרו לשם. אין לכם הספר ואתם רוצים להיות אסטרולוגים טובים – ממליצה להשקיע בהבנה אמיתית שלהם כמה שיותר. לי היסודות עדיין נותנים בהירות ודיוק גם אחרי יותר מארבעים שנה של התבוננות במפות.


אש טלֶה, אריה, קַשָת

אֵשׁ בטבע מושכת אותנו בחבלי קסם. צבעונית, מרתקת, מחממת, מאירה. מטהרת, מאכּלת, מחיָּה. נמצאת בתנועה מתמדת, משנה דמות ומשנה עוֹצמה בכל רגע ורגע. אש מייצגת חיים.


מהמושג 'חיים' נגזרת המילה חוויה. מזלות האש מבקשים חוויה מיד ראשונה. קשורים בגילוי. ליצור יש מאין. נמצאים בחיפוש מתמיד, כאותה אֵשׁ המחפשת חמצן כל העת. יש בהם אומץ, העזה, יצירה, חום, להט, התלהבות, תשוקה, אמון ושמחה בעצם הקיום. מבקשים לחוות הרפתקה, הצלחה, כישלון, אהבה, מלחמה, הבנה. העיקר היא החוויה, לא התוצאה ממנה. משולש האש מדבר על חיבור חזק לעצמי וחיבור חזק לרצון האישי.


מזלות האש פועלים אינטואיטיבית. מחוברים לַרגע, יודעים למַצות את הרגע, להיות בכאן ועכשיו.


הרעיון הטמון ביסוד האש הוא התכלית אשר בעצם הקיום. הזכות לחיים הנובעת מעצם קיומם, לא ממה שאתה עושה בהם. "קיום קודם למהות". זה שאתה חי חשוב יותר ממי או מה אתה. חיים לפני איכות חיים, חיים לפני צורה או הגדרה שלהם, לפני מעשה או משמעות. החיים כתכלית עצמם.


אש מדברת על אמון, משום שבלעדי האמון לא היה אומץ לחוות או לחפשׂ, ליצור או לחַדש. טלה מאמין בעצמו מתוך חיוניות ומתוך תמימות והתלהבות ראשונית, אריה מאמין בעצמו מתוך גיבוש וידיעה עצמית של מי הוא ומה רצונו, וקשת מאמין בחסד ובטוב אשר בחיים במקורם.


יסוד האש קשור קשר הדוק ברצון. אש במפה מסמלת את הרצון של האדם, בין אם זה רצון בהתהוות כשל טָלֶה, רצון ברור ומגובש כשל אַרְיֵּה, או רצון קשוב, המשתלב ברצון הטבע והקוסמוס כשל קַשָּׁת.

אנשים שבמפה שלהם יסוד האש מודגש (כלומר, כוכבים רבים או מרכזיים במזלות או בתי האש) הם כריזמטיים, יצירתיים, צמאים לחוויה, מאמינים בעצמם. יודעים לומר 'אני' ו'אני רוצה'. יודעים להלהיב, מפגינים ביטחון עצמי, אמיתי או מדומה. אנשי חזון ובעלי אמונה הדוחפת אותם לתפקידים ומעשים גדולים, הרפתקאות ומסעות.


החיבור החזק לאני שביסוד האש עלול לפתח ריכוז עצמי מוגזם וקושי להתחשב באחרים. אנשים המבטאים עצמם בגלוי ובראש חוצות, ולא תמיד לאחרים נוח עם זה. מתעמתים, נכנסים לקונפליקטים, לעיתים מתחמקים מאחריות, מבטיחים ולא מקיימים, דורשים את כל הבמה או מחפים על חוסר ביטחון וחוסר הערכה עצמית ברעש ומהומה. אלה הביטויים הפחות נעימים של האש. אך מהצד החיובי אין כמותם יודעים ליצוק חיוניות בכל אחד וכל דבר, אין כמותם יודעים לחיות.


יתרונם הגדול של אנשי האש הוא טיימינג טוב. יודעים בחוש מתי לעשות מה, מתי להיכנס למשהו, מתי לצאת, מתי לעבור הלאה. חשים את הזמן הטבעי, לא זמן של שעון ולוחות זמנים. זאת בזכות החיבור הבלתי אמצעי לחיים, שהוא מהות האש.


יסוד האש, הפותח כל אחת משלוש הרביעיות בסדר הגלגל, קשור במנהיגות. טלה הוא מנהיג לפרוייקט ולקרב, אריה הוא מלך סמכותי ומארגן, קַשת הוא מורה או מנהיג רוחני. שלושתם נמצאים במסע מתמיד: טלה נמצא במסע לגילוי עצמי, אריה נמצא במסע להגשמה עצמית, וקשת מבקש משמעות נעלה לקיומו האישי.


עצם השהות בסביבתם של אנשי האש היא מעוררת, מרנינה, נותנת תחושה שהחיים שווים וכדאיים לחיותם. שיש בהם משמעות מעצם היותם.


זמן האש הוא זמן הווה. טלה מחובר לחלוטין לרגע הנוכחי, אריה חי את ההווה תוך שהוא מבקש להשאיר חותם גם על העתיד, ואילו קַשָת חי את הרגע תוך שהוא פתוח לכל הזמנים שהיו ויהיו.


אדמה שוֹר, בתולה, גדִי

הארץ לעולם עומדת, צורתה קבועה ותנועתה איטית ובלתי מורגשת. האדמה היא הביטחון מתחת רגלינו, ממנה באים כל החומרים והעצמים המאפשרים קיום. מזון, לבוש, מחסה, כלים – הכל בא ממנה. יסוד האדמה מדבר על הפיסיות. מסמל את הגוף, הוא הכלי בו נשמרים החיים. מסמל את החושים המאפשרים לשרוד, להתרבות, לפרוח. ביסוד האדמה מתגלמים ונשמרים החיים, מתגלמת ונשמרת היצירה של יסוד האֵש שקדם לו.


בנוסף לגוף ולחושים, יסוד האדמה מתייחס לכל הצמחייה וכל החומרים שתפקידם לְשַׁמֵּר ולגַדל ולהמשיך את קיומנו. הרהיטים, הבתים, המבנים, מפעלים יצרניים, המערכת הכלכלית. כל הדברים המוחשיים, המשתנים לאיטם.


אנשים שבמפה שלהם יסוד אדמה מודגש הם בעלי מטרות, שאיפות ותוכניות. אנשים מציאותיים, פועלים בהיגיון ומתוך שיקול דעת ומבינים בחוש את מגבלות החיים. עוסקים בדברים ברי-קיימא המניבים תוצאות ונשארים למחר. המטרה החומרית מושכת. מוכשרים ביותר, מבצעים עבודה מועילה ותכליתית. יודעים למַמֵש דברים. גְּדי מְמַמֵּשׁ את הבנות הקשת, שוֹר מגשים את יוזמות הטלה, ובתוּלה מוציאה לפועל את החזון של אריה.


אנשי האדמה כולם הם חושניים ומחוברים לגופם בטבעיות. זקוקים לחפצים שלהם ולנוחות שלהם. שומרים על שגרה בריאה, אוכלים נכון, פעילים, עושים. שור חסון ומחובר לגופו בטבעיות הכי גדולה, גדי שומר על עצמו עד גיל גבוה ומזל בתולה יודע היטב כיצד לתחזק את עצמו ואת סביבתו.


יסוד האדמה מסמל את הגבולות המפרידים בין אחד לאחר. כל מזלות האדמה רגישים לפרטיות, זקוקים למרחב האישי שלהם. מרוכזים בעצמם ובענייניהם ואינם נוטים להתערבב בזולת. מתבדלים, שומרים על הטריטוריה. אינם חושפים את ביתם, את חייהם הפרטיים או את רגשותיהם ותוכניותיהם, אלא בפני יחידים נבחרים. שוקלים דברים בינם לבין עצמם ואינם מתרגשים מדבר בטרם עת.


אבל לעיתים ייראו באנשי האדמה קרירות וצינה, הדיפה, קושי לפתח אינטימיות וקירבה. עקשנים, מסתגרים, לא מרוצים משום דבר ונאחזים בשלהם. מתקשים לקבל גישות חדשות, נרתעים מכל שינוי, חוששים לזוז, חוששים לפעול ואינם מוכנים להכניס זרים אל ממלכתם, או שמתכננים רחוק מדי ואינם רואים את ההווה. מפספסים את הרגע, שוכחים לחיות את החיים וננעלים על תוצאות. עושים 'סיכומים' – למה הגעתי, מה השגתי, ושופטים את עצמם ואחרים לפי אלה. זה בהקשר הפחות נעים של האדמה.


אלא שאין כאנשי האדמה מוכשרים ועושים ועסוקים. טובים בכל דבר שהם נוגעים בו. יודעים לשרוד במצבים שונים ומשונים, שיטתיים, יציבים, מאופקים, חרוצים. עומדים במילה, עומדים בהבטחה. תכליתיים, יודעים ערכו של דבר. מעריכים את שלהם ואינם מתבוננים לצדדים. מרוכזים ומלאים בעולמם ואינם מושפעים. פועלים באובייקטיביות ושיקול דעת. חושבים למחר – לחרוש על מנת לזרוע, לשתול היום כדי שמחר יהיה פרי, לתכנן ולדאוג לחורף.


משולש האדמה כולו קשור בערכים, ערכים המנחים את האדם בפעולותיו ומעשיו, ומתבטאים באופן מוּכח בחייו. גְּדִי קשור בערכי החברה, בצדק ומשפט ובערכים שהוכיחו את עצמם. שׁוֹר מחובר לערכים האישיים הטבועים באדם מלידתו ומגלגוליו, ובְתּוּלָה מבקשת למזג ערכים אישיים וחברתיים עם קדוּשה.


יסוד האדמה מתייחס לעתיד. שור בונה לעתיד מתוך חיבור חזק להווה, גדי מתכנן לעתיד מתוך כבוד לעָבָר, ובתולה חושב לעתיד תוך שהוא מבין את כל הזמנים שהיו ויהיו.


אויר תאוֹמים, מָאזניים, דלִי

אֲוִיר בטבע נמצא בכל מקום וכל הזמן, היה, הווה ויהיה. לא ניתן לראותו, להריח אותו, לגעת בו או לטעום אותו, אבל הכל מכירים בקיומו. האויר הוא רוח, אינה נראית לעצמה אך אנו חשים בה על פנינו, רואים את השפעתה על ענפי העצים או על מפרשׂ הספינה. כך בדיוק היא המחשבה. הכל יודעים מַהִי אך לא ניתן לתופסה בחושים, לראותה או להצביע על מקורה, אבל רואים היטב את השפעתה.


האויר מוליך את האוֹר. רעיון נתפס כהֶארה, כאור הזורח פתאום.


אויר מסמל את רוח האדם, המביאה שינוי והתקדמות. המחשבות, והכלי שלהן, המילים, הן רבות-עוצמה ויש להן השפעה מכרעת על כל דבר בחיינו. בכוח הדיאלוג הפנימי שבתוכנו אנו מעצבים את ההתנהגות, המעשים והפעולות שלנו. בכוח המחשבה האישית והמחשבה שאנו חולקים זה עם זה אנו יוצרים יצירות גדולות, מתחברים, משתנים, מתקדמים. בכוח הרעיונות הבאים אֵי משם אנו מתפתחים ללא הרף. בספר בראשית פרק א' נאמר כי האל ברא את העולם במילה: "וַיאמֶר אלוהים יְהִי-אוֹר וַיְהִי-אוֹר". כלומר, האמירה – המילה – קדמה לבריאה. רוח האדם והתבונה שבה נמצאות בבסיס היצירה האנושית.


יסוד האויר מספר על חוויות האש ועל המסתורין של המים, נותן שם והגדרה לרגש ערטילאי וכיוון לדחף היצירתי. מגדיר ונותן שמות לגופי האדמה ומביא את הרעיונות אשר יתממשו באמצעותה. יוצר את הקשרים והחיבורים שבין הדברים.


המחשבה ניזונה, מתפתחת ומתעשרת באמצעות קשרים. אדם נוגע באדם ונולד רעיון. רעיון נוגע ברעיון ומוליד רעיון נוסף. מכאן השייכות החזקה של אויר למערכות יחסים. יסוד האויר מתייחס לכל סוגי החִברוּת ולכל הקשרים והיחסים השונים המתקיימים בין אנשים. תְּאוֹמִים קשור ביחסים עם הסביבה הקרובה בתוכה אני חי ובתוכה גדלתי, וקשור גם ביחסים שלי עם כל הנקרֶה בדרכי, מודע ורחוק, קבוע או זמני. מאזְנַיים קשור במערכות יחסים דינמיות של אהבה, מלחמה ותחרות. דְּלִי קשור במערכות יחסים עם קבוצות וחברים השותפים לרעיון ודרך. כל סוגי היחסים שאדם יוצר קשורים קודם כל ביסוד האויר.


אנשים שבמפה שלהם יסוד האויר מודגש הם אינטלקטואלים, משכילים, סקרנים, בעלי קסם חברתי והתנהגות תרבותית. צמאים לידע מכל סוג, מעודכנים, נאורים. פועלים מכוח השׂכל, מבריקים, רהוטים ובעלי כושר ביטוי. אוהבים להסביר, גם חייבים הסבר לכל דבר.


אך לעיתים ייראו באנשי האויר ציניות והתנשאות, זלזול בתרבויות שאינן מתקדמות טכנולוגית אף אם הן מתקדמות רוחנית. קושי להתחבר לאמונה או למיתוס, קושי להבין סמלים ומשלים. במקרים אחרים יביעו זלזול כלפי גישה ייצרית או רגשית. נמצאים בראש – מתנתקים מהגוף, מהחושים, מהיצר. בזים לטבעי והראשוני. אלה הביטויים הפחות נעימים של האויר.


בהיבט חיובי יהיו נאורים, אנשים של מילים וכתיבה. נותני הטון בספרות ובאמנות, בלבוש ואופנה, מדינאות וחברה. אנשי רוח, מוקסמים מרעיונות, שואלים שאלות ומציעים תשובות. רואים היטב את היחסיות שבין הדברים, את השווה והשונֶה. הגישה לחיים אובייקטיבית.


יסוד האויר מתייחס לכל הזמנים כולם, כאשר בין שלושתם מאזניים נוטה קצת יותר לעבר, תאומים להווה ודלי לעתיד (וגם לעָבָר המאד רחוק). מאזניים בוחן את העבר מכל הכיוונים על מנת ללמוד ממנו מה נכון להווה ולעתיד. תאומים בוחן היטב את המרחב והרגע בהם הוא נמצא על מנת לנווט בהם בצורה מיטבית, ודלי קולט את העבר המאד רחוק בעודו מכוּון ברוחו אל העתיד.


מים סרְטן, עקְרב, דָגים

יסוד המים מסמל את הנפש. מסמל את אותה איכות בלתי נתפסת שאנו מודעים היטב לקיומה, אבל מתקשים להגדירה. הארכיטיפים של המים מספרים על כל החבוי והנסתר והלא לגמרי מובן שבעולמנו. המים מכילים ומוּכלים, הם בתוכנו ואנו בתוכם.


יסוד המים מתייחס לרגש. כמו המים בטבע, המופיעים בשלושה מצבי צבירה ויש בהם מדרגות רבות של טמפרטורה – כך הוא הרגש, וכך אנו מגדירים אותו. חם, קר, פושר, סוחף, סוער, נוקשה, קפוא, רך, עדין, זורם, מלטף, מתאדה, נעלם. כמו המים, המשתנים כל העת ואינם מתייצבים לרגע, כך העולם הפנימי והרגשי מורכב מאלפי גוונים ובני-גוונים, נע ומשתנה ומגיב כל העת. וכמו שהמים מטמיעים הכל בתוכם, כך אנו מטמיעים בתוכנו את כל הניסיונות, החוויות, הרשמים וההבנות באמצעות הרגש. הארכיטיפים של המים משמרים את כל זכרונותינו ויוצרים את זהותנו.


המים זקוקים לחוף או כלי או ערוץ שיתחום אותם ויעניק להם צורה. כך הרגש זקוק לשׂכל שיגדיר אותו, לגוף שיכיל אותו ויגן עליו, ליצירה שתבטא אותו. זקוק למשהו או מישהו מבחוץ שיתחום אותו או יאפשר לו ביטוי.

החיים, המסומלים באֵשׁ, נובעים מן המים, הנמצאים תמיד לפניהם בגלגל. המים הם המקור לפוריות. מפרים את האדמה והצמחייה, את האדם והחי. הרגש מפרה וממלא אותנו, בלעדיו נחוש צחיחים וריקים. ללא מים אין מלֵאות, אין הפריָה.


אנשים עם יסוד מים מודגש במפה יהיו בעלי מִנעד רגשי רחב. מלאי געגועים וכמיהה, מזדהים עם הסביבה, עם הזולת, נקשרים לדברים. מתקשים לעשות הבדלה בין עצמם לאחר. קשה לעקוב אחר המניעים האמיתיים לפעולותיהם משום שהרגש הוא הפירוש האישי שהאדם נותן לדברים. בעלי כושר ספיגה וקולטים דקויות. כל המתרחש בחוץ מהדהד בתוכם פנימה. זוכרים הכל, עובדתית או סובייקטיבית. זקוקים להרגיש עצב, דאגה, אהבה, חום, קירבה. זקוקים ליחס, לחיבוק, שייכות. בוכים, צוחקים, מעורבים. פועלים מהבטן. בעלי אֶמפתיה ודימיון עשיר, מחפשים עומק, נמשכים אל הטמיר והנעלם. אנשים המצליחים לנצל את התנאים בזכות אינטואיציה ותחושה המנחות אותם מבפנים.


"אינטואיציה" היא מושג מבלבל ועתיר משמעויות. אינטואיציה של מים היא למעשה יכולת מדיומית, יכולת להיות בנעליים של אחר, נובעת מכוח הזדהות, מיכולת לתת למשהו לעבור דרכי ללא התערבות. אינטואיציה של אויר מתארת כוח נבואי, יכולת לחזות ולראות דרך זמן ומרחק. אינטואיציה של אדמה היא ידע הבא מהגוף, וגם תחושה של דיוק, אומדן ומשקל נכון. ואילו האש חיים באינטואיציה. אש מבטאת מושג זה בצורה הטהורה ביותר. מגיבים למקום ולרגע, מגיבים לקוסמוס.


לפעמים אנשי המים יהיו פסיביים, מגיבים ולא יוזמים, חששנים וחרדתיים, דאגנים, מופנמים וחשדנים. חסרי דחף להתקדמות או חסרי מעוף, נסחפים על ידי החיים והגורל. זקוקים למשהו או מישהו מבחוץ שייתן להם גבול וצורה וכיוון.


לאנשי המים אינטליגנציה רגשית. בעצם הכל רגשי בהם, גם היצירתיות, גם המחשבה. רוצים להגיע להרמוניה עם העולם, שיהיה טוב לכולם. תופסים דברים בכל הישות, בכל המערכת. מקבלים בטבעיות את הלא הגיוני. קשובים למתרחש מתחת לפני השטח, חיישנים ומגיבים. בעלי יכולת נתינה, הזדהות והבנה שמעבר למילים. הכל אישי.


המים מתייחסים למקורות ולכל הקדום. מתייחסים לעָבָר, שהוא המפתח למהותו העכשווית של האדם וכל היש. סרטן קשור בעבר האישי, ילדות והיסטוריה. עקרב קשור בעבר הקדום ובכל הטמון בעומק. ודגים מתייחס לעבר המִיתי, הקולקטיבי, המשותף לכל. סרטן הוא השער בין עבר להווה. עקרב, החש את העבר הרחוק מאד, מתבונן אל השלכותיו גם על העתיד הרחוק, ודגים יבוא וימזג את העבר עם ההווה והעתיד, ללא תיחום.


הנה כך, אם אמנם צלחתם את המאמר כולו, הרווח כולו שלכם. אם מבינים לעומק ולרוב כל יסוד ויסוד, מבינים מהן התכונות הבסיסיות והבלתי משתנות החוזרות בכל מזל, מהו ה-ד.נ.א שלו, ממה הוא עשוי, מדוע הוא כפי שהוא.


בתמצית:

אש מסמלת רצון, חוויה, אינטואיציה. זמן הווה. אדמה - פרטיות, נבדלות, צורה, תוצאה, התכוונות לעתיד. אויר - ידע, מערכות יחסים, מחשבה, יחסיות, כל הזמנים. מים - מסתורין, זיכרון, עומק, הזדהות, הכלה, זמן עבר. אש אדמה אויר ומים מייצגים את החיים עצמם, את הגוף בו נשמרים החיים, את הרוח, שהיא המקור לכל הבריאה והיצירה, ואת הנפש, המתייחסת לכל הטמיר והנסתר שבתוכנו וסביבנו.


738 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

קשת